Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej

Toksyna botulinowa stosowana jest w medycynie estetycznej przede wszystkim do redukcji zmarszczek mimicznych gładzizny czoła (lwia zmarszczka), okolicy kąta oczu (kurze łapki), poprzecznych czoła ( zmarszczki horyzontalne), okolicy nosa (zmarszczki królicze), okolicy ust (bruzdy palacza), szyi (zmarszczki poprzeczne i podłużne), leczenia nadpotliwości pierwotnej.

Toksynę botulinową stosuje się również w celu rozluźnienia mięśni żwaczy, ostrzykiwaniu przerosłych i pozaciąganych blizn a także w leczeniu przewlekłej szczeliny odbytu.

Toksyna botulinowa mimo, że jest najbardziej śmiercionośną substancją , stosowana w rozsądnych dawkach jest bezpieczną i bardzo skuteczną formą walki z oznakami starzenia się skóry i redukcji zmarszczek. Dawka śmiertelna dla człowieka wynosi 5000 j. jednorazowo. Stosowane dawki toksyny botulinowej w zabiegach medycyny estetycznej jednorazowo nie przekraczają 100-200 j.
W Polsce dostępne są preparaty BTX A i BTX B.

Przeciwskazaniem do stosowania toksyny botulinowej jest: ciąża, okres laktacji, zaburzenia połączeń nerwowo-mięśniowych (miastenia gravis i zespół Lamberta – Eatona), stwardnienie boczne zanikowe, dysfagia, nadwrażliwość na składniki preparatu.

Po zabiegu wskazana jest wizyta kontrolna w celu oceny efektu zabiegu po 2-3 tygodniach.

Po podaniu toksyny botulinowej należy unikać masażu i uciskania miejsc poddanych działaniem leku; ciężkiej pracy fizycznej, opuszczania głowy, palenia papierosów i spożywania alkoholu przez kilka godzin; gorących wodnych kąpieli, sauny, solarium, hydromasażu, intensywnych kąpieli słonecznych. Podróż samolotem należy odłożyć na okres tygodnia od podania toksyny botulinowej.

Po podaniu toksyny botulinowej mogą wystąpić objawy niepożądane i powikłania w postaci:

  • opadania i niedomykania powiek oraz obniżenia brwi w przypadku podawania preparatu w okolicę gładzizny i czoła;
  • zaburzenia połykania, mowy lub oddychania w przypadku stosowania preparatu w okolicy szyi;
  • ślinienie i asymetria ust w przypadku stosowania preparatu w okolicy ust;
  • ból i pieczenia oczu, podwójne widzenie, wywinięcie powieki w przypadku podawania preparatu w okolicę oczu
  • objawy ogólne jak nudności, omdlenie, szum w głowie i uszach, bezsenność